czwartek, 13 sierpnia 2015

Cegła jako okładzina na ścianę

Cegła na ścianę



Nie bez przyczyny cegła zawróciła nam w głowach. Pasuje niemalże do każdego wnętrza, stylu i materiału jej towarzyszącego. Drewno, szkło, metal, beton – wszystko to, wraz z nią, tworzy piękną i doskonale współgrającą kompozycję. Króluje zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i wysokich loftowych wnętrzach, sprawdzi się na pierwszym planie i jako tło. Jest odmianą dla ścian bez wyrazu, posiada pazur.


Mimo tego, że dość powszechna i, wydawałoby się, oklepana, wciąż wykorzystując ją można stworzyć niebanalne wnętrze. Różnorodność kolorów i faktur oraz inspiracji dookoła sprawia, że ograniczyć nas może jedynie wyobraźnia. Możemy ją układać w dowolny sposób, malować, łączyć kolory i faktury. Doskonale sprawdzi się we wnętrzu rustykalnym, industrialnym, ale także skandynawskim czy modernistycznym. Podkreśli charakter starej kamienicy lub nada tegoż charakteru nowoczesnemu pomieszczeniu.



Cegła była jest i będzie…



Cegła jest bardzo trwałym materiałem budowlanym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i ogień. Sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka czy salon z kominkiem. W nadmiarze może przytłaczać. W odpowiednich proporcjach, na jednej centralnej ścianie, dobrze oświetlona, sprawi, że nasze wnętrze będzie ciepłe i pełne uroku. Nie wolno zapomnieć, że cegła jest ciężka, w związku z czym nie wszędzie będzie można ją zastosować. Problem może pojawić się również w momencie, gdy nasza udekorowana cegłą ściana zwyczajnie nam się znudzi – pozostaje wtedy bolesne kucie. Ciężko ją utrzymać w czystości, kurz osadza się na niewygodnej fakturze i potrafi zajść za skórę. Ponadto, wszystko, co prawdziwe, posiada też swoją cenę. Z drugiej strony, nic nie zastąpi prawdziwości materiału.




Co można zastosować zamiast naturalnej cegły?


Istnieje na rynku kilka zamienników dla cegły. Najpopularniejszym jest cegła klinkierowa. Także odporny na wilgoć materiał, ponadto łatwy do czyszczenia i, w przypadku sprawdzonego producenta, nie spotkamy się z problemem przebarwień. Dostępny jest w większej palecie wzorów i kolorów niż tradycyjna cegła – można spotkać się z odcieniami żółci, zieleni, brązu czy czerni. Klinkier doskonały jest dla praktycznych miłośników zewnętrzności cegły. Jedyne, co może zniechęcać, to cena.

Innym sposobem na oryginalne i znacznie tańsze zastąpienie cegły we wnętrzu, są płytki cegłopodobne. Bardzo ciekawym, będącym nowością na polskim rynku, rozwiązaniem jest produkowanie ich z gipsu. Tak się składa że miałam okazję przetestować próbki z firmy DECORAGE W swojej ofercie ma dwie wersje gipsowych płytek cegłopodobnych – Lastra gris i Lastra bianco. Niedoskonałości odcieni i rozmiarów prawdziwej cegły zostały odwzorowane, w związku z czym wygląda naprawdę dobrze. Płytki są lekkie i łatwe w montażu. Nie nadadzą się na każdą powierzchnię – ich niewątpliwą wadą jest kruchość materiału. Sprawdzą się za to doskonale w pomieszczeniach, gdzie nie będzie doskwierać im wilgoć ani nadmierna temperatura, a ich zadaniem będzie dekoracja.
decorage producent cegły gipsowej

gipsowa imitacja cegły

Cegła już jakiś czas temu stała się ciekawą alternatywą dla malowanych ścian i tapet. Wydawać by się mogło, że już nic w związku z nią nas nie zaskoczy. Nic bardziej mylnego. Wciąż powstają nowe propozycje zarówno jej wykorzystania, jak i samych metod produkcji płyt cegłopodobnych. Inspiracji dookoła nie brakuje – magazyny wnętrzarskie, blogi i strony ze zdjęciami wciąż o cegle mówią i pokazują nam jak się nią bawić.



Artykuł napisała dla mnie Zuzanna Janicka
Aranżacja wnętrz, Niebanalny Mebel



Źródła: kompozycje zdjęć wykonane z fotografii znalezionych na pinterest.com

dziękujemy firmie za przesłanie próbek: